Vzpírání TJ Bohemians Praha

Historie

Gustav Frištenský

Klub byl založen v roce 1903 Františkem Malým.Prvním předsedou byl p. Vais a prvním tajemníkem František Malý. Cvičilo se v různých hostinských místnostech. Pod vedením F. Malého klub vzkvétal a přestěhoval se v roce 1911 do vlastní tělocvičny ve Slezské ulici č. 42 na Vinohradech. V té době to byla nejlepší tělocvična, kam chodili trénovat ti nejvýznačnější zápasníci té doby jakými byli Lurich, Pedersen, Frištenský. V letech 1910 – 1911 byl v rámci klubu založen rohovnický oddíl. Nejznámějšími vzpěrači doby kolem roku 1920 byli Durdil, Pobuda, Dvořák… V období první světové války byli jediným klubem, kde se udržela činnost. Na postech předsedů (presidentů) klubu se vystřídali největší osobnosti našeho svazu těžké atletiky – vzpírání František Malý, František Menšík, Bedřich Poula, Ing. Jaromír Vítek, Csc., kteří se stali nejenom předsedy národního svazu těžké atletiky (svazu vzpírání), ale v případě trojice posledně jmenovaných také významnými funkcionáři Evropské a Světové federace vzpírání. V případě p. F. Menšíka platí rozšíření činnosti i na Světovou federaci zápasu.
V roce 1929 se klub přestěhoval do vlastní tělocvičny v Americké ulici č. 29 na Vinohradech.Dokázal vychovat mnohé borce na mezinárodní úroveň. Jindřich Vavřička, Josef Kopejsko, Antonín Balda, Jaroslav Hašek a Václav Pšenička ml. jsou těmi nejvýznamnějšími. V posledních letech klub neprožívá nejlepší léta. Z finančních důvodů opustil základnu na Vinohradech a přestěhoval se do Strašnic. V soutěži družstev startuje ve 2. lize a závodníci se úspěšně účastní soutěží Masters doma i v zahraničí. Reprezentačními trenéry v dlouhé oddílové historii se stali Antonín Bína, František Menšík, Bedřich Poula, Václav Peterka a Dr. Karel Duspiva, který je v posledních letech duší oddílu.
V počtu titulů mistrů republiky v družstvech patří pražský oddíl, často se měnícího jména od ČAK Královské Vinohrady (7x), následoval ČAK Vinohrady Praha (1x), Sokol Vinohrady (1x), Sokol Stalingrad Praha (1x), Spartak Praha Stalingrad (3x), mezi nejlepší v historii.
Celkem 12 titulů mistrů republiky v rozsahu 1913 – 1961, kdy dnešní Bohemians získala poslední titul. V hodnocení období od roku 1950 „Bohemka“ vybojovala 5 titulů a 6 dalších medailí s celkovým ziskem 96 bodů.
Zmíněný klub oslavil v roce 2003 stoleté jubileum založení!

(výňatek z knihy Karla Prohla „Historie vzpírání v Čechách“)