Vzpírání TJ Bohemians Praha

ME Masters – Heinsheim 2011

Na letošní ME které se konalo v Německém Heinshemu odjelo z Čech 24 borců a 3 ženy . Z toho bylo 5 závodníků a jedna závodnice z Bohemians.
Do Heinsheimu z Bohemky jako první dorazil již v pátek před začátkem šampionátu náš nestárnoucí veterán Václav Popilka. Bohužel ale se čtrnáctidenním zraněním úponů šlach v lokti to zprvu vypadalo hodně špatně.
Zvažovalo se i odstoupení ze závodu. Po domluvě rodinného týmu to Václav přesto zkusil z taktikou nižších základů a s cílem se konečně zapsat do tabulky Klubu čtyřstovkařů. Rozcvičení byl souboj nervů a přesvědčování, podporovaný obstřiky lokte.
Nakonec z toho bylo 5 krásných pokusů, skvělých 101 kg ve dvojboji a samozřejmě zlatá medaile.
Zápis 410,8 Sc. bodů ho zařadil na 40. místo v tabulce nejlepších světových masters vzpěračů.Je to také druhý nejlepší výkon z českých vzpěračů po Karlovi Saitlovi. Rozhodčí mu neuznali jen základní pokus v nadhozu, čemuž se i velmi podivil krajní rozhodčí Gerhard Peya, známý činovník rakouského veteránského vzpírání. Na přísnost rozhodčích doplatil ve VK 10 i ukrajinský vzpěrač Bazyuchenko, který neměl uznám ani jeden pokus v trhu, díky čemuž
Václav ještě ke zlatu získal krásnou cenu vítěze nejstarší věkové skupiny.

Druhý v pořadí závodil Jan Helebrant. Honza s ohledem na výkony ostatních závodníků v jeho skupině zvolil menší základy na jistotu. Začal dobře na 55kg, druhý pokus na 57kg se mu také vydařil a tak zvýšil na 60kg třetím pokusem . Tuto váhu se mu již však nepodařilo zkrotit. V nadhozu začal na 65kg, pak přišlo malé zaváhání na 70kg,ale třetí pokus na stejné váze byl již úspěšný. Výkon 127kg ve dvouboji Honzovi suveréně zajistil první místo v kat. M 7 do 62kg.

Za ženy nás reprezentovala Míša Prchalová v HK do 53kg. Bohužel se jí moc nedařilo a zranění na třetím existenčním pokusu v trhu 45kg ji vyřadilo ze soutěže.

Ve věkové kat M3 závodili Petr Kolář do 69kg a Luděk Bečvář do 85kg . Papírové umístění Petra slibovalo medaili jen když některý ze soupeřů zaváhá nebo udělá chybu.Základní pokus v trhu 90kg zdolal až napodruhé a třetím pokusem 93kg se snažil pokořit 13 let starý český rekord. To se mu bohužel nepodařilo i když chybělo málo. Pokusy v nadhozu mu sedly o mnoho lépe.Petrovi se podařilo dostat nad hlavu všechny tři pokusy. Dal 105kg a 110kg bez problémů a jeho nový osobní rekord třetím pokusem 114kg také naznačuje ještě rezervy. 204kg ve dvouboji přineslo v silné konkurenci čtvrté místo.

V HK do 85kg byla konkurence o dost menší a tak za předpokladu že Luděk zdolá základy, bylo jasné jeho prvenství. Proto cíl Luďka i jeho týmu trenérů(Pepa,Julie,Petr) byl jasný: překonání světových rekordů v trhu a ve dvojboji. Úspěšný a pěkně provedený základ v trhu na 120kg měl zajistit klid pro další pokusy. Druhým pokusem zkusil Luděk překonat vlastní světový rekord 125kg z ME 2010 v Linzi. Bohužel, pokus na 126kg již postrádal jistotu a závodníkovi se nepodařilo ho udržet nad hlavou. Třetí pokus se stejnou vahou pak spíše připomínal vzývaní bohů než trh.(viz.foto) V nadhozu si již prvním pokusem na 130kg Luděk zajistil zlato. Druhý pokus na 140kg s velkým úsilím přemístil,ale bohužel zaváhal při výrazu.Na třetí pokus už nenastoupil. Luděk vyhrál svojí kategorii s náskokem 30kg a i když nebyl zdravotně zcela fit,opět ukázal,že ve světovém veteránském vzpírání ve své kategorii nemá konkurenci.

Jako poslední z borců Bohemians vystoupil v kat. M2 do 94kg Josef Budaj. Připravoval se do HK 85KG, ale nakonec asi proto že konkurence v obou HK byla podobná zvolil pro větší pohodu vyšší kategorii. Odpadlo mu tím nepříjemné kontrolování váhy. Začal na poměrně odvážném základu v trhu 90kg který s přehledem zvládl. Druhý pokus na 95kg ( což by byl jeho nový osobní rekord) měl lehké technické nedostatky a proto ho Pepa nezvládl. Napravil to třetím bojovným pokusem na stejné váze .Doslova si pro úspěšnost pokusu doběhl. Po téměř stoprocentním nasazení v trhu Pepa asi z důvodu únavy v nadhozu trošku polevil.Výraz v prvním pokusu v nadhozu na110kg byla spíše silová nežli technická záležitost a tak ho rozhodčí neuznali. Druhý pokus 110kg zvedl bez problémů a na třetí 115kg mu zřejmě po té turistice v trhu nezbývalo dost sil.Ve dvojboji tedy celkem 205kg a 11.místo.

Pořadatelé zvládli organizaci závodů skvěle. Sálem,který byl plný diváků,se nesla příjemně přátelská atmosféra. Možná jen přehled plánovaných pokusů v rozcvičovně byl trochu méně přehledný. To ale bylo zanedbatelné a mi si můžeme jen přát zúčastnit se ještě hodně podobných mistrovství.:)
Děkujeme všem závodníkům za předvedené výkony i těm kteří jim pomáhali v dobré reprezentaci oddílu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *